Çikolatalı Ve Bademli Kıtır

0
811

Çikolatalı Ve Bademli Kıtır tarifi için Malzemeler :

 • 1 Su Bardağı Kabukları Çıkarılmış ve Fırında Kıtırlaştırılmış Badem

 • 2/3 Su Bardağı Toz Şeker

 • 1/2 Su Bardağı Su

 • 150 gr.Sütsüz Çikolata(Eritilmiş)
 • Çikolatalı Ve Bademli Kıtır yemeğinin hazırlanışı:

  Ön hazırlık olarak düz bir fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayalım. Kabuğu çıkarılmış ve fırında kıtırlaştırılmış bademleri fırın tepsisine eşit olarak yayalım. Şeker ve suyu küçük bir tencerede karıştıralım. Kısık ateşte kaynatmadan, ara sıra kabın kenarlarına yapışan şekerlerden kurtarmak için fırçayla temizleyerek, karıştıralım. Şeker eriyince karışımı kaynatalım. 10-15 dk.karışım karamel rengi alana dek pişirmeye devam edelim. Hazırladığımız karameli hemen bademlerin üzerine dökerek katılaşmaya bırakalım.
  Kıtırları küçük, küçük veya küçük parçalara kıralım. Çikolatayı küçük, ısıya dayanıklı bir kaba alalım. Su dolu başka bir kabın içine oturtup, ocakta yavaş, yavaş karıştırarak eritelim. Kabı ocaktan alalım. Kıtırların uçlarını çikolataya batıralım. Alüminyum folyo kaplanmış bir tepside donmasını bekleyelim.
  Öneri: Çikolata ve bademli kıtır, servis yapılmadan 2 gün önce hazırlanabilir. Kuru ve hava almayan bir yerde, yağlı kağıda sarılmış olarak saklayabilirsiniz. Dilerseniz çikolata ve bademli kıtırı yanında eritilmiş çikolata sosuyla servis yapabilirsiniz.

  PAYLAŞ
  Önceki İçerikÇikolatalı Scone
  Sonraki İçerikÇilekli Kalpler